Trophies

CLUB CHAMPIONSHIPS
1970-71, 1973-74, 1974-75, 1975-76, 1980-81, 1981-82, 1987-88.

1ST GRADE (FORMERLY A GRADE) - Captains in brackets 
Waratahs competed in A grade 1951-1981 and 1st grade 1981-1994 and 1996-1998.
1952-53 Premiers (Fred Skillicorn)
1953-54 Runners Up Comp 1 (Fred Skillicorn)
1966-67 Runners Up (Alan Gray)
1967-68 Runners Up (Alan Gray)from 
1969-70 Runners Up (Tom Cooke)
1970-71 Runners Up (Tom Cooke)
1971-72 Premiers (Alan Gray)
1973-74 One Day Runners Up; Two Day Runners Up (Graham Johnson)
1974-75 One Day Premiers; Two Day Runners Up (Allan Thompson)
1975-76 Two Day Runners Up (Allan Thompson)
1983-84 Premiers (Wes Davis/Tim Muldoon)
1985-86 Runners Up (Michael Connolly)
1986-87 Premiers (Graham Johnson)
1989-90 Premiers (Gary Clark)

1990-91 Runners Up (Gary Clarke/Stu McFarlane)

2ND GRADE (FORMERLY A-RESERVE GRADE) 
Waratahs competed in A-Reserve in 1950, then 1959-1981; 2nd grade 1981-1991 and 1992-1996
1965-66 Runners Up
1966-67 Runners Up
1968-69 Premiers
1969-70 Premiers
1972-73 One Day Comp Runners UpTwo Day Comp Premiers (Ian Campbell)
1974-75 Runners Up (John Roberts)
1975-76 Premiers (Ian Davies)
1980-81 Premiers (John Roberts)
1980-81 Runners Up (Syd Philp, Peter Langston, Graham Patterson, Paul Brock)
1983-84 Runners Up (Jack Trestrail)
1985-86 Premiers (Graham Johnson)

3RD GRADE
Waratahs competed in 3rd grade 1981-1992, then 1995-1998, then 1999-2000
1981-82 Runners Up (John Roberts)
1991-92 Premiers (Bede Ryan)
1997-98 Premiers

4TH GRADE (FORMERLY B GRADE)
Waratahs competed in B grade 1956-1965; then 1972-1981. 4th Grade 1981-1983, then 1987-1995, then 1997-1999.
1959-60 Premiers
1961-62 Runners Up
1962-63 Premiers
1976-77 Runners Up (Ian Campbell)
1981-82 Premiers (Jim Pollard)
1992-93 Runners Up (Albert Hofkamp)
1994-95 Premiers (Andrew Hughes/Joe Cairns)
1997-98 Premiers (Albert Hofkamp)
1998-99 Premiers (Albert Hofkamp)

5TH GRADE 
Waratahs competed in 5th grade 1985-1990 then 1991-1993, then 1994-1996.
1986-87 Premiers (Ian Campbell)
1995-96 Runners Up (Albert Hofkamp)

MAJOR INDIVIDUAL TROPHIES

THOM'S RETRAVISION - MOST IMPROVED U/16 PLAYER

JIM POLLARD TROPHY - MOST IMPROVED JUNIOR

JOHN ROBERTS SHIELD - MOST PROMISING JUNIOR

BEAU RICHARDSON TROPHY - MOST OUTSTANDING PERFORMANCE

PETER & SUE LANGSTON TROPHY - CRICKETER OF THE YEAR

TOM MULDOON TROPHY - CLUBMAN OF THE YEAR